Vidovszky Sára kolléganőnk, a Gyermekgyógyászati munkacsoport vezetője, nemrég – Társaságunk delegáltjaként – Svájcban járt konferencián.
Beszámolóját olvashatjátok az alábbi sorokban:
Hálásan szeretném megköszönni a lehetőséget, hogy részt vehettem múlt héten Zürichben a harmadik európai gyermekekkel foglalkozó gyógytornászok konferenciáján. (https://www.euppt2024.com/euppt2024/euppt2024/13351-home)
A Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága delegált engem, mint a Társaság Gyermekgyógyászati munkacsoportjának vezetőjét. A 296 résztvevőből én voltam az egyetlen magyar. Habár nem ismertem személyesen senkit, csak egy előzetes online meetingen láttam a szervezőket, hatalmas szeretettel fogadtak, sosem voltam egyedül a három nap alatt. A csatolt képen a svájci fő szervezővel Judith Graserrel vagyok, aki a Physiopaed (https://physiopaed.ch/) nevű svájci gyermekgyógyászati gyógytorna szervezet elnöke.
A kongresszus három fő témája az életminőség, a terápiában való aktív részvétel/bevonás és az új kihívások voltak. Számos meghívott előadót hallgathattunk és ezen kívül még egyéb témákban is sok érdekes prezentáció hangzott el. Tartottak kifejezetten networking délelőttöt három témában: klinikai munka, kutatás és oktatás. Én a klinikai munkán vettem részt, azon belül a fájdalom munkacsoportban.
Három nagyon érdekes workshopon is részt tudtam venni: VR használat a járás tréningben, egy ausztrál módszer az animal fun (www.animalfun.hu) interaktív bemutatóján, amiről csatoltam egy képet, illetve egy holland gyógytornászok által kidolgozott, szülőkkel való kommunikációt segítő módszer (PEBBLES) workshopján is.
A fenntarthatósági ötletbörzét megnyertem, így nyertem egy ingyenes pre-kongresszusi kurzus részvételt a következő ilyen konferencián, ami Stockholmban kerül majd megrendezésre 2026-ban. (https://mkon.nu/euppt_2026)
A Gyógytornász Világszövetségnek van egy gyermekgyógyászati csoportja (IOPTP: International Organisation of Physiotherapists in Pediatrics). A világot átívelő szervezeten belül felmerült, hogy alakítsunk egy európai alcsoportot, mert a kapcsolatépítés, összetartás könnyebb lenne Európán belül és egészen más is az élethelyzetünk, mint a többi kontinensen. Minden országból meghívtak maximum 2 képviselőt az alakuló ülésre. 13 ország képvielőivel (svéd, norvég, finn, svájci, cseh, görög, olasz, spanyol, portugál, litván, belga, holland és magyar) megalakult az European Interest Group. Jelenleg még tárgyalás folyik a Világszövetséggel, hogy hogyan működhet majd, de nagyon megtisztelő volt, hogy az alakuló ülésen részt vehettem és képviselhettem Magyarországot. A hét tagú elnökség tagjának is felkértek, de sajnos ezt jelenlegi élethelyzetemben nem tudtam elvállalni.
Nagyon hasznos három nap volt, rengeteg emberrel megismerkedtem, kapcsolatokat építettem a jövőre vonatkozóan és őszintén remélem, hogy a magyar gyógytornászok is tudnak majd profitálni ebből.
A gyermekgyógyászati munkacsoport tagjainak szeretnék egy online beszámolót tartani majd, illetve a hozott anyagokat, jegyzeteimet drive formájában tervezem megosztani a tagokkal.
Még egyszer köszönöm, hogy ott lehettem! Hatalmas élmény volt!
Köszönjük Sárának a részletes beszámolót és sok sikert kívánunk a nemzetközi munkához!
A Gyermekgyógyászati munkacsoport eseményeiről weboldalunkon és social média felületeinken is hírt fogunk adni számotokra.